Baiba Purins
Hemsida

Baiba Purins

Jag heter Baiba Purins och är född 1945 i Stockholm av lettiska föräldrar.

Tidigare arbetade jag med reklam på olika byråer i Göteborg och Stockholm. Nu jobbar jag med konst. Förutom grafik målar jag i olja och akryl; dessutom gör jag skulpturer i papier maché. Tekniken har jag lärt mig under tre års utbildning hos Marta Runemark.

Min inspiration hämtar jag i möten med andra människor, i naturen och i litteraturen. En av mina mästare är författare och heter Paulo Coelho. Han målar med ord och skapar bilder som lämnar avtryck på flera nivåer. Det är magiskt.

För mig är livet en pilgrimsfärd. Och konsten ett sätt att lämna fotspår i sanden.

År 2003 lämnade jag Stockholm och bosatte mig i Varberg nära hav och sand.

Uppbrottet: Den 26 januari 2011 börjar jag ett nytt liv i Örums By i Gamla Smedja på Österlen. Dags att jorda sig.

Har öppnat Galleri Ängeln i det som förr var smedjan. Välkommen hit!

Besök min ateljé
Örums Bygata 41
271 76 Löderup
Ystad Skåne län

Öppettider:
Ring 0411-52 41 42.

Utbildning
Konstnärlig grundutbildning på Folkuniversitetet i Varberg, 2003-04. Heltid.
Grafik - fortbildning i grafisk teknik med Tommy Bolander, Hamnmagasinet Varberg. 2004-05.
Skulptur -flerårig privat utbildning hos Marta Runemark som lär ut sin unika teknik till ett fåtal utvalda. Vi jobbar med papier-maché, ståltråd, gips och returmaterial.

Medlemskap
Sv Konstnärsförbundet
KKV Grafik Malmö
efterÅtta-Gruppen
Grafiska verkstaden, Hamnmagasinet, Varberg.